مقایسه سیستم عامل لینوکس و ویندوز

یکی از خدماتی که شرکت های هاستینگ به مشتریان خود ارائه می کنند کنترل پنل میباشد .

همان طور که در مطالب قبلی گفته شد هاست ها از نظر نوع سیستم عامل به دو دسته لینوکس و ویندوز تقسیم می شوند . این یعنی اینکه سیستم عامل کامپیوتری که هاست شما در آن قرار گرفته است می تواند لینوکس یا ویندوز باشد البته این را در نظر داشته باشید نوع سیستم عاملی که برای هاست خود انتخاب میکنید  هیچ ارتباطی به کامپیوتر شما ندارد و نیازی نیست روی کامپیوترتان دقیقا همان سیستم عامل موجود باشد این سیستم عامل ها بر روی کامپیوتر های شرکت هاستینگ هستند  که اغلب هم از سیستم عامل لینوکس استفاده می شود .

 

سیستم عامل در هاستینگ

از عوامل مهم و پیش نیاز برای راه اندازی وب سایت، تهیه هاست مناسب است که یکی از مواردی که در تهیه هاست باید به آن دقت کرد نوع کنترل پنل آن است که با توجه به نوع سیستم عامل هاست کنترل پنل ها انواع مختلفی دارند . همان طور که در آموزش های قبلی ذکر کردیم هاست ها بر اساس نوع سیستم عامل به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. هاست ویندوز
  2. هاست لینوکس

هر یک از این دو  سیستم عامل کنترل پنل های مختلفی دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم

 

مقایسه سیستم عامل لینوکس و ویندوز

 

کنترل پنل لینوکس :

به رابط های کاربری بین کاربر و سرورها که سیستم عامل آنها مبتنی بر لینوکس است پنل های میزبانی لینوکس گفته می شود . روی سرور هایی که این سرویس موجود است فایل ها و اطلاعات سایت در این سرویس قرار می گیرد و با اتصال یک دامنه به هاست می توان به اطلاعات داخل هاست دسترسی پیدا کرد و سایت را راه اندازی و مدیریت کرد.

کنترل پنل لینوکس نسب به میزبانی ویندوز کاربرد خیلی بیشتری دارد و معمولا اسکریپت هایی که در اینترنت وجود دارند با هاستینگ لینوکس کاملا سازگار هستند.

در استفاده از هاست لینوکس، نوع سیستم عامل کامپیوتر شما مهم نیست چون معمولا کاربران این مورد را اشتباه می کنند که چون لینوکس است باید حتما روی سیستم خود لینوکس داشته باشند.

 

کنترل پنل ویندوز :

زمانی که قصد دارید از اسکریپت های asp یا asp.net و یا بانک اطلاعاتی (database) مایکروسافت یعنی همان sql server استفاده کنید میزبانی ویندوز برای شما مناسب است اما این سرویس های هاستینگ ویندوز به دلیل اینکه رایگان نیستند و برای ویندوز و نرم افزار های تحت آن نیاز به خرید لایسنس دارید برای همین نسبت به سرویس های میزبانی لینوکس قیمت و هزینه بیشتری دارند.

 

به علت مجبوبیت بیشتر سرویس‌­های لینوکسی، کنترل پنل لینوکس نیز شناخته تر شده است . در این بین می­توان به Cpanel، Plesk، DirectAdmin به عنوان معروفترین‌­ها اشاره کرد. از پنل‌­های رایج ویندوزی نیز می‌­توان به Plesk، SolidCP و WebsitePanel اشاره کرد.

 

کنترل پنل لینوکس

 

شرکت کاج هاست به عنوان شرکت معتبر خرید هاست و دامین، هر دو سرویس هاست لینوکس و ویندوز را با بهترین کیفیت ارائه میدهد.