سرور نیمه اختصاصی ( مجازی )

در مقاله انواع میزبانی وب ( هاست )  درباره سرور نیمه اختصاصی به طور مختصر توضیح دادیم ولی برای آشنایی بیشتر پیشنهاد میکنیم این مطلب را مطالعه کنید .

 

در واقع سرور نیمه اختصاصی همان سرور اختصاصی می باشد با این تفاوت که سرور به چند بخش تقسیم می شود که این بخش ها توسط مجازی سازها ایجاد می‌شود. و با توجه به نوع مجازی ساز منابع می‌تواند اختصاصی و یا اشتراکی باشد که به آن سرور مجازی (virtual private server) یا vps نیز گفته می شود .

این نوع سرور شرکتها، سازمانها و سایتهایی است که نیاز به منابع بیشتری برای ارائه خدمات خود دارند بسیار آیده آل و مناسب می باشد و در واقع می توان گفت سرور مجازی حدفاصل بین سرویس هاستینگ مشترک و سرور اختصاصی است.

 

سرور نیمه اختصاصی

 

چگونگی ساخت سرور مجازی ( vps )

مجازی سازها انواع مختلفی دارند مانند Kvm,Vmware ESXI,Xen و … که زمانی مدیر سرور یک سرور اختصاصی تهیه می کند می تواند با نصب یکی از آن ها سرور اصلی خود را به بخش های کوچک تری تبدیل کند و برای هر یک از این بخش ها با توجه به نوع نیاز مشتری و کاربری آن بخش منابع اختصاصی و مجزایی قرار دهد .

این سرور باعث شده است که نیاز خریداران با پرداخت هزینه کمتر نسبت به سرور اختصاصی برای داشتن سروری کاملاً اختصاصی و داشتن دسترسی ادمین بدون دخالت فردی واسط که امنیت بالایی هم دارد برطرف گردد و در واقع در این نوع سرور از فضا به طور کاملا بهینه استفاده شده است که این کار منفعتی دو طرفه برای خریدار و فروشنده دارد .

 

مزایای سرور نیمه اختصاصی

سرور مجازی دارای منابع کاملا اختصاصی می باشد که در مقایسه با سایر سرورها که منابع کاملا اختصاصی دارند به طور چشمگیری هزینه آن کمتر بوده است . همچنین به دلیل اینکه  فضای کوچکی از یک سرور در اختیار مشتری قرار می گیرد مدیریت آن آسان و راحت تر هست . سرورهای مجازی این امکان را دارد که IP های زیادی را روی آن ها تنظیم کنید .

یکی دیگر از مزیت های سرور نیمه اختصاصی قابلیت ارتقا منابع هست که کاربر در هر زمانی احساس نیاز کند می تواند انجام دهد و سخت افزار های سرور را بروز کند و اینکه هر نوع  سیستم عاملی روی این سرور قابلیت نصب دارد که کاربر با توجه به نوع نیازش می تواند انتخاب کند چه سیستم عاملی داشته باشد . کاربر به راحتی به root و یا  administratorدسترسی دارد و پهنای باند زیادی که در اختیار کاربر قرار می دهد  در مقایسه با هاست اشتراکی بسیار ایمن می باشد  .

 

سرور نیمه اختصاصی

 

همان طور که گفته شد در سرورهای نیمه اختصاصی خدمات دهنده یک سرور مجازی با منابع موردنظر شما را ایجاد می کند و سیستم عامل درخواستی شما را بر روی آن نصب می کند و یک آدرس IP اختصاصی جهت دسترسی شما بر روی آن تنظیم می کند مابقی کارهای آن به صورت self-managed  و یا unmanged  بوده به این معنا که کاربر باید خود تمامی امور راه‌اندازی را انجام دهد و تمامی کارها مانند  نصب سرویس و یا پنل، همچون دایرکت ادمین، سی پنل، پلسک، وب‌سایت پنل و… توسط کاربر انجام می شود و در صورت نداشتن تخصص و دانش در این زمینه باید یک هزینه جدا برای ارائه این خدمات پرداخت کنید .

 

 امیدواریم توانسته باشیم مطالب مفیدی برای شناخت بیشتر میزبانی وب و هاستینگ در اختیار شما کاربران قرار داده باشیم .