معیار‌هایی موثر در انتخاب یک شرکت طراحی وبسایت خوب کدام است؟

 در دنیای امروز، حضور در فضای اینترنت و داشتن یک وبسایت‌، یکی از پایه‌های اصلی موفقیت یک کسب و کار به حساب می‌آید. تقاضای زیاد برای طراحی وبسایت توسط افراد و کسب و کارها، باعث به وجود آمدن یک صنعت عظیم به نام طراحی وبسایت شده است که شرکت‌های زیادی در آن مشغول رقابت با یکدیگر هستند. اما همین تعدد شرکت‌های فعال در این حوزه سبب شده تا کاربران در انتخاب گزینه مناسب جهت همکاری با دچار سردرگمی شوند. موضوع وقتی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم تقریبا ۳۸ درصد کاربرانی که وارد یک وبسایت می‌شوند، به دلیل طراحی خسته کننده و لایه بندی نامناسب از سایت خارج می‌شوند. به عبارتی دیگر شما اشتباه انتخاب کردن شرکت طراحی وبسایت ، در همان چند ثانیه اول یک سوم مشتریان احتمالی خود را از دست می‌دهید. به همین دلیل بهره‌گیری از تجربیات کارشناسان حوزه طراحی وب و اتکا به دانش توسعه دهندگان سایت کارکشته می‌تواند در طولانی مدت، سود قابل توجهی را نصیب کسب و کار شما نماید.

 

بدون شک یافتن یک شرکت بی عیب و نقص در تمامی زمینه‌های طراحی سایت، کار بسیار دشواری است. چرا که نیاز‌های مشتریان در زمینه طراحی سایت بسیار گسترده‌ است و نمی‌توان تمام ‌آن‌ها یک جا برآورده کرد. پس بهینه‌ترین انتخاب، انتخابی خواهد بود که نیاز‌هایی که در ذهن مدیر یک کسب و کار است به بهترین شکل پاسخ داده شود.

 

سوال اصلی اینجاست که از میان صدها شرکت برنامه نویسی وب و طراحی سایت، کدام مورد می‌تواندش شما را به اهدافی در نظر دارید برساند؟ به عبارت دیگر، یک مدیر در هنگام انتخاب طراح سایت، باید کدام فاکتورها را برای بررسی کیفیت کار او در نظر بگیرد؟ در ادامه این مقاله، قصد داریم تا نکاتی را مطرح نماییم که شما را در انتخاب یک شرکت طراحی وبسایت متناسب با اهداف‌تان یاری می‌کند.

 

پیاده سازی ایده‌های اولیه بر روی کاغذ

 

اولین قدم پیش از شروع به طراحی سایت، ترسیم ایده‌های ذهنی بر روی یک کاغذ است. با این کار، شما می‌توانید ایده را از ذهن خود استخراج کرده و آن را در اختیار توسعه دهندگان وبسایت و مشاوران حوزه اینترنت قرار دهید. در نتیجه تیم‌های فنی شرکت‌های طراحی  اطلاعات دقیق‌تری از انتظارات و سلایق شما خواهند داشت. همین موضوع به آن‌ها کمک می‌کنند که پیشنهادات شما را با دید بازتری برری کرده و آن‌ها را اجرا کنند. نکته دیگر این است که وقتی مدیر یک کسب و کار ایده خود را به صورت کاملا روشن و واضح به تیم‌‌ فنی شرکت طراحی وبسایت توضیح می‌دهد، توسعه دهندگان هیچ بهانه‌ای برای سرپیچی از انتظارات وی نخواهند داشت و در صورت بروز چنین مشکلی، ملزم به پرداخت غرامت خواهند بود. مدیران همچنین می‌توانند نگاهی به نمونه‌کارهای شرکت طراحی وبسایت مورد نظرشان انداخته و جزییات را با یکدیگر مقایسه نمایند. این کار به شما اطمینان می‌دهد که تیم توسعه وبسایت، توانایی عملی کردن خواسته‌های شما را خواهد داشت.

 

هزینه‌های پیشنهادی شرکت طراحی وبسایت را با بودجه خود مقایسه کنید

 

داشتن یک سایت زیبا و جذاب با رابط کاربری آسان، می‌تواند مشتری را برای استفاده از خدمات و محصولات شما ترغیب کند. قیمت یکی از عوامل بسیار مهم در انتخاب شرکت طراحی وبسایت مناسب است. کسب و کارهای کوچکی که بودجه محدودی برای کارهای خود دارند، معمولا به دنبال گزینه‌های ارزان قیمت می‌روند. هیچ کار ارزشمند و با کیفیت، همیشه ارزان به دست نمی‌‌‌آید. اما نکته اینجاست که پرداخت مبالغ هنگفت جهت طراحی سایت هم تضمین کننده کیفیت بالای محصول نهایی نخواهد بود. به همین دلیل بررسی قیمت‌های مطرح شده توسط شرکت‌های مختلف می‌تواند شما را به گزینه مناسب نزدیک‌تر کند.

 

با مشتریان قدیمی شرکت‌ طراحی وبسایت ارتباط برقرار کنید

 

روزمه کاری تیم‌های طراحی وبسایت شامل نمونه‌کاری‌ است که کیفیت  و قدرت انجام پروژه توسط آن شرکت را نشان می‌دهد. اما یک سری موارد هستند که شما به هنوان یک مشتری نمی‌توانید از روی رزومه در خصوص آن‌ها قضاوت داشته باشید. داشتن اطلاعات در زمینه کیفیت تحویل پروژه و رعایت زمانبندی از سوی تیم طراحی از عواملی هستند که می‌تواند یک تیم طراحی قدرتمند را از یک تیم آماتور جدا سازند. به همین منظور به شما توصیه می‌کنیم که پیش از اینکه پروژه خود را به یک شرکت طراحی وبسایت واگذار کنید ، در تلاش باشید تا با مشتریان پیشین آن‌ها ارتباط برقرار کرده و میزان رضایت‌شان از آن شرکت جویا شوید. با استفاده از این تجربیات، شما می‌توانید کیفیت کار شرکت را با چیزی که خودتان مد نظر دارید، مقایسه کرده و به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. در هنگام برقراری ارتباط با سایر مشتریان شرکت طراحی وبسایت، بهتر است سوالات زیر را بپرسید:

  • آیا از انتخاب این شرکت به عنوان طراح سایت کسب و کارتان رضایت داشته‌اید؟
  • آیا شرکت به تمام تعهدات خود در زمان اجرای پروژه پایبند بود؟
  • آیا از رفتار کارکنان و پاسخ دهی تیم پشتیبانی وبسایت رضایت کامل را داشته‌اید؟

طرح این سوالات و یا برخی سوالات مشابه شما را در دست پیدا کردن به یک دید درست در خصوص وضعیت شرکت‌های‌ طراحی وبسایت مختلف کمک می‌کند. این امر در عمل باعث می‌شود تا صاحبان کسب و کارها یک تصمیم با ریسک پایین را اتخاذ کنند.

شرکت‌های طراح سایت

 

در خصوص فریم‌ورک‌ها و CMSهای مورد استفاده در طراحی سایت اطلاعات کسب کنید

 

دنیای وب پر است از تکنولوژی‌ها و زبان‌های برنامه نویسی مختلف که هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند. به همین دلیل، شرکت‌های برنامه نویسی بسته به نیاز اکثریت افراد ، برای طراحی یک سایت از یک پلتفرم خاص (وردپرس، دروپال، جوملا و …) استفاده می‌کنند. داشتن اطلاعات مختصر در خصوص هر یک از این موارد، به شما کمک می‌کند تا علاوه بر این که بتوانید در جلسات فنی ابراز نظر کنید، در ادامه نیز در زمینه‌های مربوط به پشتیبانی سایت نیز دست شما را باز خواهد گذاشت. کسب و کارهای کوچک معمولا ترجیح می‌دهند به جهت کاهش هزینه‌های اجرایی، کار مدیریت و پشتیبانی وبسایت‌شان را توسط اعضای داخلی شرکت انجام دهند. به همین منظور شما و تیم فنی سازمان‌تان باید آشنایی کافی با مسائل مرتبط طراحی سایت را داشته باشند تا بتوانند به سرعت زمام امور را در دست بگیرند.

 

محتوا نقش اساسی دارد

 

داشتن یک وبسایت زیبا ممکن است بتواند باعث جلب مخاطب شود. اما هدف اصلی مخاطب از ورود به وبسایت شما، رفع یک نیاز یا به دست آوردن اطلاعات است. پس استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوای مناسب نیز یک امر ضروری در طراحی یک وبسایت بخ شمار می‌روند. امروزه شرکت‌های طراحی وبسایت نیز اهمیت این موضوع را درک کرده‌اند و به همین دلیل اقدام به ارائه مشاوره و خدماتی در زمینه مدیریت محتوای سایت می‌کنند. استفاده از این سرویس‌ها می‌تواند کیفیت سایت شما را به شدت افزایش داده و باعث بهبود وضعیت بازدید آن شود. یک وبسایت خوب از دید کاربر، وبسایتی است که یک محتوای با کیفیت را در یک قالب جذاب به او ارائه دهد. پس حتما در هنگام بررسی نمونه‌کارهای یک شرکت طراحی وبسایت، به این نکته توجه کنید که پروژه طراحی شده چقدر توانسته به استاندارد‌های بازار در حوزه محتوا نزدیک باشد.

 

حال وقت آن است که شرکت طراحی وبسایت مناسب را انتخاب کنید

 

به صوت کلی، انتخاب یک شرکت مناسب طراحی وبسایت می‌تواند گام مثبتی در راستای رسیدن به اهداف مدیران کسب و کار و افزایش درآمد باشد. به همین دلیل پیش از اینکه هر کاری صورت بپذیرد، بهتر است افراد یک شرکت‌ را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهند و تنها به تبلیغات و یا سخنان سایرین بسنده نکنند. تسلط کامل به فرآیند طراحی سایت، مهارت کافی در برنامه نویسی و توسعه وبسایت، نمونه‌کارهای خوب و با کیفیت، شفافیت در فرآیند اجرایی و قیمت مناسب، همگی از ویژگی‌های یک شرکت طراحی وبسایت خوب هستند.