کنترل پنل هاست

از جمله خدماتی که شرکت های هاستینگ در هنگام خرید هاست به مشتریان خود ارائه می کنند کنترل پنل هست که بسته به نوع سیستم عامل هاست انواع متفاوتی دارد . که با استفاده از این کنترل پنل می توانید به راحتی از امکانات هاست استفاده کنید در واقع یک نوع رابط کاربری بین کاربر و هاست می باشد . از طریق آن وب سایت خود را کنترل و مدیریت می کنید از جمله امکانات آن می تواند پارک دامنه ،  ایجاد و مدیریت پایگاه داده، ایجاد زیر دامنه ( sub damin) ، مشاهده آمار وب سایت، ایجاد ایمیل و غیره را شامل می شود که در ادامه به طور مفصل تر توضیح خواهیم داد .

 

کنترل پنل

 

کنترل پنل چیست ؟

میدیریت وب سایت بدون کنترل پنل کار بسیار مشکلی هست پس به یک برنامه رابط نیاز داریم که امور را راحت انجام دهیم برای همین از کنترل پنل هاست استفاده می کنیم که یک رابط مبتنی بر وب است که قابلیت مدیریت خدمات هاستینگ را دارد و تغییرات مختلف بر روی فضای هاستینگ شما را مهیا می سازد . در واقع به کمک کنترل پنل هاست می توان قسمت های مختلف میزبانی سایت را مدیریت کرد.

استفاده از کنترل پنل باعث  ساده شدن کارها و سرعت در روند انجام امور می شود. با استفاده از این پانل ها می توانید  ساخت و مدیریت ایمیل ها ، ایجاد حساب های FTP، مدیریت فایل، تنظیمات مربوط به dns های دامنه ها و زیر دامنه ها، ایجاد و مدیریت زیر دامنه ها، مدیریت فضای دیسک، نظارت بر پهنای باند، طراحی و تغییر صفحات وب و نصب نرم افزارهای تحت وب ، پشتیبان گیری و بازگردانی و… را به راحتی انجام دهید .

 

چه نوع کنترل پنل را انتخاب کنیم ؟

مواردی زیادی هست که برای انتخاب کنترل پنل می توانید به آن ها توجه کنید اما دو مورد از مهترین های آن عبارتند از :

  1. رابط کاربری مناسب: برای اینکه کاربران بتوانند تمام قسمت های مختلف هاست خود را به سادگی مدیریت کنند کنترل پنل هاست باید حتما دارای رابط کاربری مناسبی باشد که کاربران به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند .  
  2. سادگی کنترل پنلهاستسادگی در رابط کاربری بسیار مهم است ، در غیر این صورت کاربران سردرگم می شوند. کنترل پنل ها باید وظایف مدیر سیستم را ساده سازی کنند تا حتی افراد غیر فنی هم بتوانند وظایف خود را به راحتی انجام دهند. به بیان دیگر هر چه پیچیدگی در آن کمتر باشد بهتر است .

 

کنترل پنل

 

لازم به ذکر است که نیازی نیست خودتان پنل کاربری را به هاست اضافه کنید و با  خرید هاست ویندوز یا لینوکس، پنلی سازگار و متناسب با آن سرویس از طرف شرکت هاستینگ  در اختیار شما قرار می گیرد . معمولا پنلهای لینوکسی بر روی هاست ویندوز نیز پیاده سازی می شوند و به همین دلیل ممکن است هاست ویندوز خریداری کرده باشید اما پنل در نظر گرفته شده برای شما لینوکسی باشد . در میان کنترل پنل های موجود پنل های cPanel و Plesk و DirectAdmin بسیار مشهور هستند. در مقالات بعدی انواع و مقایسه آن ها با یکدیگر را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد .