رایانش ابری (Cloud Computing) چیست؟ انواع سرویس‌های ابری کدام است؟

روز به روز به تعداد کسب و کارهایی که در بستر اینترنت فعالیت می‌کنند اضافه می‌شود و فضای آنلاین پر شده از خدمات و محصولات متنوع که زندگی را برای مشتریان راحت‌‌تر کرده است. بدون شک گام اول برای راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی تهیه زیر ساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری برای آن است. استفاده از این سیستم زیر ساخت مزایا و معایب خودش را دارد. اما یک فناوری بسیار به روز نیز وجود دارد که توجه فعالان حوزه اینترنت را به خود جلب کرده‌ است. شاید شما هم نام رایانش ابری یا Cloud Computing را زیاد شنیده باشید. در این مقاله سعی داریم تا شما را با نکات تکمیلی این تکنولوژی کاربردی و در عین حال ارزان آشنا کنیم.

تعریف رایانش ابری (Cloud Computing)

اگر بخواهیم یک تعریف تئوری از رایانش ابری ارائه بدهیم، می‌توانیم آن را به این شکل مطرح کنیم که رایانش ابری یک سرویس مبتنی بر اینترنت است که در آن تعداد بسیاری سرور به یکدیگیر متصل شده‌اند. هر کدام از سرورها منابع مختلفی از قبیل پردازشگر، رم، دیسک را در خود دارند. شبکه‌ای از سرور‌ها قادر هستند تا امکاناتی از قبیل سرویس‌هایی مانند پردازش و ذخیره سازی اطلاعات را به صورت آنلاین به مشتریان ارائه دهند.

با وجود سرویس رایانش ابری، کاربران دیگر نیازی به تامین سخت افزار و نگهداری از آن به صورت فیزیکی را نخواهند داشت. بلکه می‌توانند از طریق اینترنت، به هر میزانی که بخواهند از زیر ساخت رایانش ابری استفاده کنند. سرویس‌هایی مانند آیکلود اپل، دراپ باکس و گوگل درایو همگی زیر مجموعه رایانش ابری هستند.

رایانش ابری چگونه یک کسب و کار دیجیتال را دگرگون می‌کند؟

رایانش ابری یک فرآیند کاملا ایمن را مهیا کرده است که از اطلاعات حساس کاربران در مقابل خطرات فضای اینترنت مانند فیشینگ، حمله بد افزارها و … جلوگیری می‌کند. با استفاده از این فناوری، کسب و کارها دیگر نیازی به انجام کارهای روتینی مثل تهیه نسخه پشتیبان، تعمیر سخت افزار و به روز رسانی نرم افزار نخواهند داشت. چرا که همه این کارها توسط شرکت ارائه دهنده خدمات ابری صورت می‌گیرد.

برای دسترسی به فایل‌های خود ( که می‌تواند شامل عکس، ویدیو و یا حتی نرم افزارهای مختلف باشد) تنها کافیست به اینترنت متصل باشید. رایانش ابری این امکان را فراهم می‌سازد که کاربران در هر زمان و مکانی که به اینترنت دسترسی داشته باشند، بتوانند کارهای خود را در بستر فضای ابری انجام دهند. به عنوان مثال شما می‌توانید روی کامپیوتر محل کار خود، پروژه را شروع کنید و آن را شب بر روی لپ‌تاپتان به پایان برسانید.

رایانش ابری امروزه یکی از پیشتازان دنیای تکنولوژی است اما این سرویس به تنهای نمی‌تواند تمام نیازهای کاربران را برآورده کند. به همین دلیل است که امروزه شاهد قرار گرفتن سیستم رایانش ابری در کنار سایر تکنولوژی‌ها مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین نیز هستیم. تمامی این موارد برای انجام محاسبات پیچیده و ذخیره اطلاعات، به یک فضای امن نیاز دارند که فضای رایانش ابری این امکان را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

مزایای رایانش ابری

رایانش ابری در راه تبدیل شدن به تکنولوژی‌ای است که زندگی روزمره افراد را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. راهکارهایی که Cloud Computing در اختیار کاربران قرار می‌دهد، می‌تواند مزایایی را برای آن‌ها به همراه داشته باشد. در ادامه به تعدادی از این مزیت‌ها اشاره می‌‌کنیم

 • کاهش هزینه راه‌اندازی و نگهداری از دیتاسنتر
  رایاینش ابری به کسب و کارها کمک می کند به جای صرف هزینه و انرژی برای خرید زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری، تمرکز خود را بر روی موضوعات مهم‌تری مانند پیشبرد اهداف بازاریابی یا بهبود سرویس‌دهی قرار دهند.

 • سرعت بالای سرویس دهی
  در دنیای رایانش ابری تنها یک کلیک با چیزی که می‌خواهید فاصله دارید. اگر کسب و کار شما در حال گسترش است و نیاز به زیرساخت گسترده‌تری دارید، می‌توانید با صرف کمترین هزینه و خیلی سریع سخت افزار خود را بهبود ببخشید. این کار سبب می‌شود سرعت عکس العمل به اتفاقات در کسب و کار شما بالاتر رود و در نتیجه کاربران شما، سرویس دهی بهتری را تجربه خواهند کرد. علاوه بر این، هزینه‌های شما نیز به طور چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.

 • روش‌های متنوع پرداخت
  به جای صرف هزینه‌های سنگین برای خرید سخت افزار و استخدام نیرو جهت انجام کارهایی مانند به روز رسانی، نصب پچ‌های امنیتی و … کسب و کارها می‌توانند با بودجه بسیار کمتر از خدمات ابری استفاده کنند. همچنین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات رایانش ابری روش‌های مختلفی را برای نحوه پرداخت مشتریان پیشنهاد می‌دهند. با این کار صاحبان کسب و کار می‌توانند تنها به میزان استفاده از خدماتی که دریافت می‌کنند، هزینه کنند.

 • مقیاس پذیری بالا
  کسب و کارها هیچ محدودیتی برای خرید زیرساخت از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ابری ندارند. لذا هر مشتری می‌تواند بسته به بودجه و منابعی که برای پروژه نیاز دارد، از فضای ابری استفاده کند.

 • امنیت بالا
  یکی از نگرانی‌هایی که در حوزه رایانش ابری وجود دارد، امنیت اطلاعات است. از آنجایی که تمام اطلاعات بر روی فضای ابری نگهداری می‌شود، هکرها می‌توانند با حمله به دیتاستر، داده‌های ارزشمندی را به دست بیاورند. مسلما هیچ کسب و کاری این موضوع را قبول نمی‌کند. به همین دلیل است که فضای رایانش ابری سیاست‌های امنیتی پیچیده‌ای را اعمال می‌کند تا از اطلاعات مشتریان خود حفاظت و نگهداری کند. این سیاست‌ها به قدری سخت گیرانه و پیشرفته هستند که حتی اجرای برخی از آن در فضاهای ابری خصوصی صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

مدل‌های سرویس دهی در رایانش ابری

wسرویس‌های رایانش ابری در اصل بستری را فراهم می‌کنند تا اطلاعات و زیرساخت‌ها از طریق اینترنت در همه جا و هر زمان قابل دسترسی باشند. خدماتی که سیستم‌های رایانش ابری توانایی ارائه آن را دارند، در سه دسته اصلی قرار میگیرند. سرویس ارائه نرم افزار (SaaS) که به منظور ارائه محصولات فانکشنال به کارابران نهایی عرضه می‌شود، سرویس ارائه زیرساخت (IaaS) که یک شبکه را برای پردازش و ذخیره و انتشار اطلاعات در اختیار کاربران قرار می‌دهد و در نهایت هم سرویس ارائه بستر نرم افزاری (PaaS) که به مشتریان اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به زیرساخت‌های پیچیده برای توسعه نرم افزار، محصول خود را تولید و مدیریت کنند.