انواع میزبانی وب ( هاست )

انواع هاست

در مطلب قبلی درباره اینکه هاست چیست توضیحات مفیدی قرارداده ایم در اینجا هم به معرفی انواع هاست می‌پردازیم تا شما بتوانید هاست مناسبی برای وب‌سایتتان پیدا کنید . بعد از اینکه متوجه شدید سرور و هاست چیست و چه کاربردی دارد، باید با انواع آن آشنا شوید. در ادامه به بررسی مهم‌ترین انواع میزبانی وب می‌پردازیم. از آنجایی که تکنولوژی پیشرفت کرده، انواع مختلفی از وب هاست ارائه می شود تا به بهترین وجه، نیازهای مختلف وب‌سایت ها و مشتریان را برآورده نمایند. آن ها عبارتند از   :

 

میزبانی وب  اشتراکی

منظور از هاست اشتراکی این است که وب‌سایت شما با چندین وب‌سایت دیگر از یک هاست مشترک استفاده می‌کنند.  در واقع در این نوع میزبانی، یک سرور به بخش‌های زیادی تقسیم می‌شود و هر بخش به سایتی تعلق می‌گیرد. با این روش در یک سرور ممکن است هزاران سایت میزبانی شود.
هاست اشتراکی هزینه بسیار پایین و ارزانی دارد و شما بابت همان مقدار از منابعی که احتیاج دارید هزینه پرداخت می‌کنید. معمولاً وب‌سایت‌ها در ابتدای کار و تا زمانی که اطلاعات و بازدید بسیار زیادی ندارند، در هاست اشتراکی ‌میزبانی ‌می‌شوند.

 

مشکلات میزبانی اشتراکی

یکی از مشکلاتی که در این نوع از سرویس میزبانی وب ممکن است ایجاد شود، مشکلات امنیتی است. نفوذ به یک سایت می‌تواند راهی برای ایجاد دسترسی به سرور و سایر وب‌سایت‌ها باشد.
همچنین از دیگر مشکلات آن سرعت پایین سایت است چون چندین وب ‌سایت از یک هاست هم‌زمان استفاده می‌کنند سرعت وب‌سایت شما زیاد بهینه نخواهد بود. البته اگر شما سایت را تازه راه‌اندازی کرده‌اید نگران نباشید این هاست می‌تواند مناسب کار شما باشد اما هنگامی‌که بازدید سایت شما بالا رود دیگر این هاست مناسب شما نخواهد بود.

 

میزبانی وب

 

سرور نیمه اختصاصی ( سرور مجازی )

هاست نیمه اختصاصی یا سرورهای مجازی که با نام سرور اختصاصی مجازی (VPS) نیز نامیده می شوند، همان‌طور که از نامش برمی‌آید، تمام ابعاد VPS مجازی است. تکنولوژی مجازی‌سازی وسیله‌ای است که در آن یک سرویس قدرتمند به چند سرور مجازی تقسیم می‌شود و هر بخش مثل یک سرور مجزا به‌ کار گرفته می‌شود.

در حالت کلی سرورهای مجازی را می‌توان مابین میزبانی وب اشتراکی و سرور اختصاصی در نظر گرفت که ازنظر هزینه از هاست اشتراکی گران‌تر و از هاست اختصاصی ارزان‌تر است. در این حالت مشتری منابع و قدرت بیشتری نسبت به حالت هاست اشتراکی در اختیار دارد.

 

سرور اختصاصی

در سرور اختصاصی، یک سرور به مشتری اختصاص می‌یابد و وب‌سایت او تنها استفاده‌کننده از منابع آن سرور است. از آنجا که سرور فقط از سایت شما میزبانی می‌‌کند، بنابراین نگرانی‌ کاهش امنیت و سرعت از طرف سایر وب‌سایت‌ها وجود ندارد.
این نوع هاست‌ هزینه‌های بالایی دارد و برای وب‌سایت‌های بزرگ مناسب است.

سرور اختصاصی به‌طورکلی بالاترین سطح سرور است که شما نیاز دارید اگر کسب‌وکار آنلاین شما ترافیک روزانه بسیار بالایی دارد باید از این سرویس استفاده کنید. درحالی‌که هزینه سرور اختصاصی به‌طور قابل‌توجهی بالاتر از هاست اشتراکی و VPS است، اما اگر کسب‌وکار شما در جایگاهی باشد که نیازمند استفاده از این سرویس باشد بدون شک مشکل هزینه نخواهید داشت!

 

میزبانی وب ابری

در میزبانی ابری (cloud Hosting) همواره چندین سرور به‌صورت شبکه در حال کار کردن هستند. وب‌سایت شما می‌تواند از تمام منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این سیستم‌ها استفاده نماید. یعنی وب‌سایت محدود به یک سرور با منابع محدود نخواهد شد و در شرایطی که احتیاج به استفاده‌ی بیشتر از منابع دارد، می‌تواند از سایر سرورها در فضای ابری استفاده کند.

مزیت میزبانی وب ابری این است که اگر به‌صورت غیرعادی مقدار زیادی ترافیک به وب‌سایت شما روانه شود، برنامه میزبانی ابری مقدار ظرفیت ترافیک را افزایش می‌دهد و مانع از کار افتادن وب‌سایت شما می‌شود.

میزبانی وب

هاست وردپرس

با افزایش محبوبیت وردپرس، بسیاری از سرویس‌دهنده‌های میزبانی وب یک مورد جدید به نام ” هاست وردپرس ” را ارائه می‌دهند.  هاست وردپرس، یک هاست لینوکس با قدرت و تنظیمات مشخص جهت میزبانی وب‌سایت‌های وردپرسی است.

به‌ طور خلاصه، هاست وردپرس سرویسی است که ارائه‌دهنده میزبانی وب با به‌روز نگه‌داشتن وردپرس شما می‌تواند از سایت شما در برابر تهدیدات امنیتی محافظت کند و از دسترسی هکرها به سایت شما تا حد زیادی جلوگیری کند. قیمت این نوع هاست از قیمت هاست‌های اشتراکی بالاتر است.

 

برای مشاهده انواع میزبانی وب و اطلاع از قیمت و مشخصات آن ها به وب سایت کاج هاست مراجعه نمایید .